Čajové kultury

 

                                             Kurz Čajová kultura 1                                               

7.11. 2008

 

Tým:    Zdeňka, Tereza, Jana, Marie, Iva

Kde nakupujeme: Čínský čajový obchod Cha Dao (Jeruzalémská 10, Praha 1)

 

Téma kurzu:

Uvedení do čajových kultur světa

- Čajová kultura a umění Číny -

 

ČÍNSKÝ ČAJOVÝ RITUÁL 

Čínský čajový rituál svou podobu získal v 16. století za vlády dynastie Ming a císaře Šen-cunga v provincii Fu-ťien v Číně. Čím se stával čaj populárnějším, tím více se mu věnovala pozornost a tak se přišlo na to, že nejlépe se dá čaj vychutnat, když opakovaně zalíváme lístečky v malé konvičce. Cílem čajového rituálu je navodit příjemnou atmosféru a zážitek z přípravy a popíjení čaje. Není tak důležité dodržet přesný postup, hlavní je čajový požitek.

Na čínský čajový rituál Gong-fu se používají kvalitní čaje. Nejčastěji oolongy a phu ery, někdy také vybrané zelené a černé čaje. Základním principem je prodlužování doby louhování, tzn. že při každém zalití čajových lístečků je necháme louhovat zhruba o 20 vteřin déle.

 

Základní vybavení pro čínský čajový obřad Gong-fu:

čajové moře, malá čajová konvička nejčastěji z yixinské keramiky, džbánek, malé čajové šálky, čichátka, čajové sítko, pinzeta a lopatka

Postup přípravy čaje stylem Gong-fu:
 1.Do prázdné čajové konvičky nalijeme horkou vodu. Tím konvičku vyhřejeme a opláchneme. Vodu nalijeme i do šálků. Toto je rituál očisty a tepla. Poté vodu vylijeme na čajové moře.
 

 2. Do konvičky nasymeme asi 6 gramů čajových lístků (zhruba 2 lžičky -záleží na druhu čaje) pomocí čajové lopatky.

 3. Čaj zalijeme převařenou vodou tak do poloviny konvičky. Teplotu vody určuje samozřejmě použitý čaj. Po krátké chvíli max.10 vteřin přelijeme čaj přez sítko do džbánku, který má přibližně stejný objem jako konvička. Ze džbánku čaj nalijeme do šálků a poté na čajové moře. Tento první nálev se podle tradic nepije, první šálek se totiž objetuje legendárnímu Čínskému čajovému mistru Lu yu. Je to rituál očisty čaje a navození vjemu vůně.

 4. První nálev, který již budeme pít, připravíme tak, že do konvičky s připravenými již mokrými čajovými lístky nalejeme převařenou vodu. Tentokrát můžeme konvičku již naplnit celou. Konvičku uzavřeme víčkem a polijeme ji také horkou vodou. Misky rozložíme blízko sebe. Necháme čaj louhovat asi 20 vteřin. Poté nalijeme čaj přez dsítko do džbánku a ze džbánku do připravených misek.


5. U některých čajů, např. Oolongů (polooxidovaných čajů), které jsou tipické pro svou okouzlující výraznou vůni, používáme tzv. čichátka (podlouhlé šálky), do kterých prvně nalijeme čaj a přiklopíme druhým normálním čajovým šálkem. Potom tuto dvojici šálků překlopíme a čichátko nadzvedneme. Vzhledem k tomu, že čichátko a šálek mají stejný objem, zaplní se tak šálek čajem. Poté si přičichneme k čichátku. Vůně čaje opravdu vynikne. Teprve pak šálek čaje vypijeme.       

                                                                 
6. Další nálevy opakujeme stejnou metodou, pouze doba louhování se každým nálevem prodlužuje asi o 20 vteřin. Pak vyprázdníme konvičku od čajových lístků a opláchneme všechno nádobí horkou vodou. 

 

Vypadá to složitě? Ale vůbec ne, je to docela jednoduché. Již při první čajové hodině jsme se to všichni docela dobře naučili a moc si pochutnali na připraveném čaji. Také jsme si u čajového rituálu velmi odpočinuli a přišli na příjemné myšlenky. Zkrátka čaj povzbudil a pohladil naše těla i duše.

  

Tady je pár fotek, které jsme pořídili při Čínském čajovém obřadu

 

Soustředěnost a chvilka napětí

  

 

Potěšení z čaje a velká zručnost, zkrátka vědí jak na to

 

 

 

Čajový požitek, bez dalšího komentáře

 

 

 

 

 

Kurz Čajová kultura 2

14.11. 2008

 

Tým:    Zdeňka, Tereza, Jana, Marie, Katka, Iva

Kde nakupujeme: čajový internetový obchod

 

Téma kurzu:

 

- Čajová kultura a umění Japonska -

 

JAPONSKÝ ČAJOVÝ RITUÁL

 

Japonský čajový obřad (chadō nebo sadō) je tradičním rituálem ovlivněným Zen Buddhismem. Sadō nebo chadō (“cesta čaje”) je studie nebo učení o čajovém obřadu.

Čajový rituál má sice své kořeny v Číně, ale již v 9. století se začal v Japonsku velmi rychle vyvíjet, takže dnes je to poměrně dost složitý obřad. Kdybychom jej chtěli celý předvést, zabralo by to několik hodin, možná i půl dne. Pití čaje zavedl v Japonsku v buddhistický mnich Eichu po jeho návratu z Číny. Brzy se čaj stal v Japonsku velmiI oblíbený a začal se zde také pěstovat.


Čaj zprvu sloužil lékařským účelům, později byl konzumován také pro běžné potěšení. Původně byl však používán při náboženských obřadech v zen-buddhistických klášterech.
S čajovým obřadem není spojeno jen jeho pití a požitek, ale také určitý životní styl, morální hodnoty a estetické ideály. Vyvinula se typická japonská architektura a čajové zahrady. S čajovým ritauálem také souvisí kaligrafie (umění japonského písma) a ikebana (květinová výzdoba). Harmonie, respekt, čistota a klid – jsou předpokladem čajového obřadu, ale i jeho výsledkem.

 

Základní vybavení pro japonský čajový obřad :
Čajová miska (chawan), krabička s práškovým čajem mača, naběračka (chashaku ), míchadlo (sensu ), bambusová metlička (chasen ) a fialové hedvábné plátno (fukusa).

Postup přípravy čaje :
Podstatou japonského čajového rituálu je příprava drcených lísků zeleného čaje (matcha). Čajový mistr obřadně servíruje tento čaj skupině hostů během poklidného sezení.

Tradičně se čajový obřad koná ve zvláštní čajové místnosti nebo v přístřešku, který je součástí čajové zahrady. Většina lidí je slavnostně oblečená v kimonu.

Hostitel (osoba, která dělá čajový obřad) symbolicky očistí mísu čaje a ostatní čajové náčiní. Pak pomocí podlouhlého bambusového míchátka dá asi půl čajové lžičky prachového zeleného čaje do mísy. Bambusovou naběračkou nabere s nádoby převařenou horkou vodu a nalije jí do misky s prachovým čajem. Nejzajímavější část obřadu je šlehání čaje v misce pomocí bambusové metličky. Když se na povrchu takto připraveného čaje začne tvořit pěna, tak hostitel nalije čaj do připravených misek a nabídne je svým hostům. Toto je zjednodušená verze Japonského čajového obřadu, kterou jsme se při naší druhé čajové lekci naučili.

 

Pár základních zásad při čajovém obředu

·       - buďte prodchnuti laskavostí během celého obřadu

·       - buďte zdvořilí a klidní

·       - nekritizujte ostatní

·       - buďte skromní - odložte svoji pýchu

·       - nepožadujte náčiní, náležející druhým

·       - můžete předložit vhodné čajové pečivo

·       - skuteční ctitelé čajového obřadu dokáží přivřít oči nad opotřebovaným náčiním

 

 

                                               Tady je pár fotek, které jsme pořídili při Japonském čajovém obřadu

 

Základní čajové náčiní  

 

 

Šlehání zeleného prachového čaje s horkou vodou

 

  

 

 

 

 

Rozlévání ušlehaného čaje hostům

 

  

Vychutnávání lahodného čajového nápoje  

 

Další fotky najdete ve fotogalerii